Strona główna
Porady
Czy warto regenerować chłodnice samochodowe?

pod-Mapa Polski

Znajdź na mapie

Ostatnio komentowane porady

Przydatny artykuł!
Ocena: 5 Data: 2013-09-20 ~Marek
Naprawdę bardzo fajna lektura do porannej kawy. Można się wiele ciekawych rzeczy dowiedzieć. Polecam!

Dlaczego części regenerowane?

Dlaczego części regenerowane?

Zakup części regenerowanych to dobry wybór z wielu powodów. Są one wyraźnie tańsze od oryginalnych części samochodowych, od strony jakościowej im dorównują, a w wielu przypadkach nawet przewyższają. Dodatkowo części regenerowane przez samych producentów objęte są dedykowanym okresem gwarancyjnym – identycznym, jak w przypadku nowych części. Regenerowane części samochodowe są przyjazne dla środowiska, gdyż w porównaniu z produkcją nowych części samochodowych przy regeneracji wykorzystuje się nawet o 90% mniej surowców naturalnych.

W serwisie CzesciRegenerowane.pl znajduje się bogata baza firm zawierająca wyłącznie czołowe przedsiębiorstwa zajmujące się regeneracją części samochodowych. Oferują one regenerację alternatorów, chłodnic, kompresorów klimatyzacji, końcówek wtrysków, pomp hamulcowych, pomp wspomagania, pomp wtryskowych, przekładni kierowniczych (maglownic), rozruszników, serw hamulcowych, silników oraz skrzyń biegów.

Porady

Czy warto regenerować chłodnice samochodowe?

03-02-2014

Zakup nowej chłodnicy samochodowej w wielu pojazdach wiąże się z ogromnymi wydatkami, sięgającymi nawet kilku tysięcy złotych. Ze względu oszczędności kierowcy często rozglądają się za tańszymi alternatywami, do których należy naprawa i regeneracja chłodnic. Zatem kiedy warto regenerować uszkodzoną chłodnicę samochodową?

Chłodnica wody poprzez swoją lokalizację w samochodzie narażona jest na częste uszkodzenia. Przeważnie znajduje się ona w przedniej komorze silnika, przez co nawet z pozoru niegroźna stłuczka może sprawić, iż konstrukcja chłodnicy zostanie naruszona. Nie zawsze jednak chłodnice, które zostały mechanicznie uszkodzone mogą zostać poddane zabiegom napraw lub regeneracji. Z tego względu warto dokonać podziału uszkodzeń chłodnicy na mechaniczne i chemiczne.

We współcześnie produkowanych samochodach najczęściej spotykanym typem chłodnic są chłodnice aluminiowe. W niektórych starszych konstrukcjach zamiast aluminium stosowało się np. miedź. Oznacza to, że w zależności od materiału, z jakiego stworzone są chłodnice samochodowe do ich regeneracji potrzebować będziemy różnych materiałów. W obu przypadkach możemy przeprowadzić zabieg regeneracji, który polegał będzie na wymianie tzw. rdzenia chłodnicy, ale nie zawsze jest to korzystny zabieg od strony finansowej. Jednak gdy nowa chłodnica dla naszego auta jest droga, a zabieg regeneracji opłacalny to wówczas zwróćmy uwagę na fakt, że jedynie renomowane warsztaty samochodowe będą w stanie przeprowadzić ten zabieg prawidłowo.

Jeszcze częściej niż w przypadku uszkodzeń mechanicznych chłodnicy mamy do czynienia z uszkodzeniami chemicznymi. Mowa tu szczególnie o samym procesie korozji. Korozja, która może zostać wywołana przez wiele czynników jest w stanie zniszczyć każdą chłodnicę. Gdy nasza chłodnica zaczyna powoli zostawać „zjadana” przez rdzę wówczas nie mamy wyjścia i musimy zaopatrzyć się w nową lub używaną chłodnicę. Niekiedy sam proces naprawy skorodowanej chłodnicy jest pracochłonny i nie przynosi efektów współmiernych do ilości włożonej pracy, gdyż rdza jest w stanie rozprzestrzeniać się w naprawdę szybkim tempie. Do szybszego pojawiania się korozji na powierzchni chłodnic doprowadza również stosowanie niewłaściwego czynnika chłodniczego (np. wody) oraz sól drogowa, która przede wszystkim zimą dostaje się do wielu zakamarków samochodów – tym również chłodnic. W takich przypadkach niestety szanse skuteczną regenerację lub naprawę chłodnicy są znikome.

Na terenie naszego kraju istnieje zaledwie ok. 30 warsztatów samochodowych, które potrafią skutecznie przeprowadzić zabieg regeneracji chłodnicy. Najkorzystniejszy będzie on w przypadku aut ciężarowych, jednak także w przypadku niektórych aut osobowych można zorientować się, wycenić koszty regeneracji, a następnie zestawić otrzymaną sumę z zakupem nowych części z gwarancją. Warto jednak zauważyć, że jeszcze kilka lat temu koszty regeneracji chłodnicy dla samochodu osobowego były o niemal połowę niższe. Zatem jeśli warsztaty nadal będą się coraz drożej ceniły to zabieg ten przestanie być opłacalny w perspektywie kilku lub też najpóźniej kilkunastu kolejnych lat.

lista aktualności